Teknoloji

Dünyayı etkileyen büyük bir güneş patlaması oldu; Patlama böyle görünüyordu

28 Mart 2023’te güçlü bir güneş patlaması oldu. Bu olay, gezegenimizin güneşli kısmında bazı sınırlı ve süreksiz radyo parazitlerine ve ara sıra elektrik kesintilerine neden oldu. Olay anında etkilenen bölgede Asya ve Okyanusya bulunuyordu.

Bu patlamalar, patlamaları A, B, C, M veya X sınıflarına ayıran logaritmik sınıflandırmaya göre en güçlü patlama sınıfıdır. X sınıfındaydı. . X, M’nin on katı ve M, C’nin on katı büyüklüğündedir, ancak rastgele bir C patlaması veya daha düşük sınıf patlamalar Dünya’yı etkilemeyecektir. En son patlama X1.2 patlamasıydı.Bu patlama oldukça büyük olsa da, özellikle son birkaç ayda bu güneş döngüsünde gördüğümüz en güçlü patlamalardan biri değil.

Son zamanlarda Güneş’teki patlamalar, koronal kitle fırlatmaları ve deliklerle ilgili çok fazla haber gördüğünüzü düşünüyorsanız, bunun nedeni Güneş’in şu anda çok aktif olmasıdır. Kayıtların başlangıcından beri gözlemlenen, içinde bulunduğumuz 25. güneş döngüsünde Güneş, aktivitesinin maksimum noktasına doğru ilerlerken patlama artışı bekleniyor. Ama Güneş’in tamamen “uyandığını” kabul etsek bile, Son birkaç ay, modellerin tahmin ettiğinden çok daha hareketli geçti.

Güneş’in değişkenliği ve yıldızımızın ne kadar aktif olduğunu artırabilecek veya azaltabilecek potansiyel uzun vadeli döngüler hakkında hala bilmediğimiz çok şey var. Bu patlama gezegenimizi etkilemiş olsa da, güneş patlamaları çok daha güçlü hale gelebilir. Modern yollar kullanılarak belirlenen en güçlü patlama 2003 yılında kaydedildi ve en azından bir X28 sınıfı olduğunu biliyoruz.Bu patlama o kadar güçlüydü ki onu ölçen sensörleri zorladı.

Yeni patlama, NASA’nın Güneş’i her zaman izleyen Güneş Dinamikleri Gözlemevi tarafından görüntülendi ve rapor edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu